Stars Direct is pleased to present the complete list of all winners and nominees of the 42nd Annual Grammy Awards . . .

Record of the Year
Backstreet Boys - Millennium "I Want It That Way"
Cher - Believe "Believe"
Ricky Martin - Ricky Martin "Livin' la Vida Loca"
WINNER! Santana - Supernatural "Smooth"
TLC - Fanmail "No Scrubs"


Album of the Year
WINNER! Santana - Supernatural
Backstreet Boys - Millennium
Dixie Chicks - Fly
Diana Krall - When I Look In Your Eyes
TLC - Fanmail

Song of the Year
Backstreet Boys, Millennium "I Want It That Way" -- Andreas Carlsson and Max Martin, songwriters
Ricky Martin, Ricky Martin "Livin' la Vida Loca" -- Desmond Child and Robi Rosa, songwriters
WINNER! Santana, Supernatural "Smooth" -- Itaal Shur and Rob Thomas, songwriters
TLC, Fanmail "Unpretty" -- Dallas Austin and Tionne T-Boz Watkins, songwriters
Shania Twain, Come On Over "You've Got a Way" -- Robert John Mutt Lange and Shania Twain, songwriters


Best New Artist
WINNER! Christina Aguilera - Christina Aguilera
Macy Gray - On How Life Is
Kid Rock - Devil Without A Cause
Britney Spears - ...Baby One More Time
Susan Tedeschi - Just Won't Burn

ALL OTHER CATEGORIES

POP

Best Female Pop Vocal Performance

Christina Aguilera - Christina Aguilera "Genie In A Bottle"
Madonna - Austin Powers The Spy Who Shagged Me - Music From The Motion Picture "Beautiful Stranger"
WINNER! Sarah McLachlan - Mirrorball "I Will Remember You"
Alanis Morissette - Supposed Former Infatuation Junkie "Thank U"
Britney Spears - ...Baby One More Time "...Baby One More Time"


Best Male Pop Vocal Performance

Marc Anthony - Marc Anthony "I Need To Know"
Lou Bega - Little Bit of Mambo "Mambo No. 5 (A Little Bit Of...)"
Andrea Bocelli - Sogno "Sogno"
Ricky Martin - Ricky Martin "Livin' La Vida Loca"
WINNER! Sting - Brand New Day "Brand New Day"


Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocal

Backstreet Boys - Millennium "I Want It That Way"
WINNER! Santana - Supernatural "Maria Maria"
Sixpence None The Richer - Sixpence None The Richer and from Dawson's Creek "Kiss Me"
Smash Mouth - Astro Lounge "All Star"
TLC - Fanmail "Unpretty"


Best Pop Collaboration With Vocals

Andrea Bocelli & Celine Dion - Sogno "The Prayer"
Whitney Houston & Mariah Carey - My Love Is Your Love and from The Prince Of Egypt Soundtrack "When You Believe"
'N Sync & Gloria Estefan - Music Of The Heart - The Album (Various Artists) "Music Of My Heart"
Santana Featuring Dave Matthews - Supernatural "Love Of My Life"
WINNER! Santana Featuring Rob Thomas - Supernatural "Smooth"


Best Pop Instrumental Performance

Herb Alpert - Herb Alpert & Colors "The Look Of Love"
Jeff Beck - George Martin - In My Life (Various Artists) "A Day In The Life"
Bruce Hornsby - Spirit Trail "Song C"
Willie Nelson - Night And Day "Night And Day"
WINNER! Santana - Supernatural "El Farol"


Best Dance Recording

WINNER! Cher - Believe "Believe"
Gloria Estefan - Gloria! "Don't Let This Moment End"
Fatboy Slim - You've Come A Long Way, Baby "Praise You"
Jennifer Lopez - On The 6 "Waiting For Tonight"
Donna Summer - VH1 Presents Live & More Encore! "I Will Go With You (Con Te Partiró)"


Best Pop Album

Backstreet Boys - Millennium
Cher - Believe
Ricky Martin - Ricky Martin
Sarah McLachlan - Mirrorball
WINNER! Sting - Brand New Day


TRADITIONAL POP

Best Traditional Pop Vocal Performance

WINNER! Tony Bennett - Bennett Sings Ellington - Hot & Cool
Harry Connick, Jr. - Come By Me
Neil Diamond - The Movie Album - As Time Goes By
Barry Manilow - Manilow Sings Sinatra
Bobby Short - You're The Top: Love Songs Of Cole Porter


ROCK

Best Female Rock Vocal Performance

Tori Amos - To Venus And Back "Bliss"
WINNER! Sheryl Crow - Big Daddy - Music From The Motion Picture (Various Artists) "Sweet Child O' Mine"
Ani Difranco - Up Up Up Up Up Up "Jukebox"
Melissa Etheridge - Breakdown "Angels Would Fall"
Sarah McLachlan - Mirrorball "Possession (Live)"


Best Male Rock Vocal Performance

Chris Cornell - Euphoria Morning "Can't Change Me"
Everlast - Whitey Ford Sings The Blues "What It's Like"
WINNER! Lenny Kravitz - Austin Powers The Spy That Shagged Me "American Woman"
Bruce Springsteen - 18 Tracks "The Promise"
Tom Waits - Mule Variations "Hold On"


Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocal

Garbage - Version 2.0 "Special"
The Goo Goo Dolls - Dizzy Up The Girl "Black Balloon"
Hole - Celebrity Skin "Malibu"
Red Hot Chili Peppers - Californication "Scar Tissue"
WINNER! Santana Featuring Everlast - Supernatural "Put Your Lights On"


Best Hard Rock Performance

Alice In Chains - Nothing Safe "Get Born Again"
Buckcherry - Buckcherry "Lit Up"
Kid Rock - Devil Without A Cause "Bawitdaba"
Korn - Family Values Tour '98 (Various Artists) "Freak On A Leash"
Limp Bizkit - Significant Other "Nookie"
WINNER! Metallica - Garage Inc. "Whiskey In The Jar"


Best Metal Performance

WINNER! Black Sabbath - Reunion "Iron Man"
Ministry - The Matrix - Music From The Motion Picture (Various Artists) and from Dark Side Of The Spoon "Bad Blood"
Motorhead - ECW Extreme Music (Various Artists) "Enter Sandman"
Nine Inch Nails - The Fragile "Starf***ers, Inc."
Rob Zombie - Hellbilly Deluxe "Superbeast"


Best Rock Instrumental Performance

Jeff Beck - Who Else! "What Mama Said"
Green Day - Austin Powers: The Spy Who Shagged Me - Music From The Motion Picture (Various Artists) "Espionage"
Moby - Play "Bodyrock"
WINNER! Santana Featuring Eric Clapton - Supernatural "The Calling"
Steve Vai - The Ultra Zone "Windows To The Soul"


Best Rock Song


Melissa Etheridge - Breakdown "Angels Would Fall" -- Melissa Etheridge & John Shanks, songwriters
Bruce Springsteen - 18 Tracks "The Promise" -- Bruce Springsteen, songwriter
Tom Petty And The Heartbreakers - Echo "Room At The Top" -- Tom Petty, songwriter
WINNERS! Red Hot Chili Peppers - Californication "Scar Tissue" -- Flea, John Frusciante, Anthony Kiedis & Chad Smith, songwriters
Garbage - Version 2.0 "Special" -- Doug Erikson, Shirley Manson, Steve Marker & Butch Vig, songwriters


Best Rock Album


Melissa Etheridge - Breakdown
Limp Bizkit - Significant Other
Tom Petty And The Heartbreakers - Echo
Red Hot Chili Peppers - Californication
WINNER! Santana - Supernatural


ALTERNATIVE MUSIC

Best Alternative Music Performance


Tori Amos - To Venus And Back
WINNER! Beck - Mutations
Fatboy Slim - You've Come A Long Way, Baby
Moby - Play
Nine Inch Nails - The Fragile


R&B

Best Female R&B Vocal Performance

Mary J. Blige - Mary "All That I Can Say"
Brandy - Never Say Never "Almost Doesn't Count"
Faith Evans - Keep The Faith "Love Like This"
Macy Gray - On How Life Is "Do Something"
WINNER! Whitney Houston - My Love Is Your Love "It's Not Right But It's Okay"


Best Male R&B Vocal Performance


Peabo Bryson - Unconditional Love "Did You Ever Know"
R. Kelly - R. "When A Woman's Fed Up"
Maxwell - Life - Music Inspired By The Motion Picture (Various Artists) "Fortunate"
Tyrese - Tyrese "Sweet Lady"
WINNER! Barry White - Staying Power "Staying Power"


Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocal

Eric Benét Featuring Tamia - A Day In The Life "Spend My Life With You"
Mary J. Blige & Aretha Franklin - Mary "Don't Waste Your Time"
Destiny's Child - The Writing's On The Wall "Bills, Bills, Bills"
Whitney Houston Featuring Faith Evans & Kelly Price - My Love Is Your Love "Heartbreak Hotel"
WINNER! TLC - Fanmail "No Scrubs"


Best R&B Song

Mary J. Blige - Mary "All That I Can Say" --Lauryn Hill, songwriter
Destiny's Child - The Writing's On The Wall "Bills, Bills, Bills" -- Kevin "Shekspere" Briggs, Kandi Bunuss, Beyonc Knowles, LeTonya Luckett & Kelendria Rowland, songwriters
Whitney Houston Featuring Faith Evens & Kelly Price - My Love Is Your Love "Heartbreak Hotel" -- K. Karlin, Tamara Savage & Carsten Schack, songwriters
Whitney Houston - My Love Is Your Love "It's Not Right But It's Okay" -- Lashawn Daniels, Tony Estes, Fred Jerkins III, Rodney Jerkins & Isaac Phillips, songwriters
WINNER! TLC - Fanmail "No Scrubs" -- Kevin "Shekspere" Briggs, Kandi Burruss & Tameka Cottle, songwriters


Best R&B Album

Mary J. Blige - Mary
Whitney Houston - My Love Is Your Love
R. Kelly - R.
Brian McKnight - Back At One
WINNER! TLC - Fanmail


Best Traditional R&B Vocal Performance

Peabo Bryson - Unconditional Love
The Neville Brothers - Valence Street
Wilson Pickett - It's Harder Now
Smokey Robinson - Intimate
WINNER! Barry White - Staying Power


RAP

Best Rap Solo Performance

Busta Rhymes - E.L.E. (Extinction Level Event - The Final World Front) "Gimme Some More"
WINNER! Eminem - The Slim Shady LP "My Name Is"
Q-Tip - Violator The Album "Vivrant Thing"
Will Smith (Featuring Dru Hill & Kool Mo Dee) - Wild Wild West - Music Inspired By The Motion Picture "Wild Wild West"
2Pac - Greatest Hits "Changes"


Best Rap Performance By A Duo Or Group

Busta Rhymes Featuring Janet Jackson - E.L.E. (Extinction Level Event - The Final World Front) "What's It Gonna Be?!"
Puff Daddy Featuring R. Kelly - Forever "Satisfy You"
Dr. Dre Featuring Snoop Dogg - Chronic 2001 "Still D.R.E."
Eminem & Dr. Dre - The Slim Shady LP "Guilty Conscience"
WINNER! The Roots Featuring Erykah Badu - Things Fall Apart "You Got Me"


Best Rap Album

Busta Rhymes - E.L.E. (Extinction Level Event - The Final World Front)
Missy "Misdemeanor" Elliott - Da Real World
WINNER! Eminem - The Slim Shady LP
Nas - I Am
The Roots - Things Fall Apart


COUNTRY

Best Female Country Vocal Performance

Emmylou Harris - Happy, Texas - Music From The Motion Picture (Various Artists) "Ordinary Heart"
Faith Hill - Faith "Let Me Let Go"
Alison Krauss - Forget About It "Forget About It"
Martina McBride - Emotion and from Runaway Bride "I Love You"
WINNER! Shania Twain - Come On Over "Man! I Feel Like A Woman!"


Best Male Country Vocal Performance

Vince Gill - The Key "Don't Come Cryin' To Me"
WINNER! George Jones - Cold Hard Truth "Choices"
Lyle Lovett - Live In Texas "That's Right (You're Not From Texas)"
Tim McGraw - A Place In The Sun "Please Remember Me"
Dwight Yoakam - Last Chance For A Thousand Years "Crazy Little Thing Called Love"


Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocal

BR5-49 - Happy, Texas - Music From The Motion Picture (Various Artists) "Honky Tonk Song"
Diamond Rio - Unbelievable "Unbelievable"
WINNER! Dixie Chicks - Fly and from Runaway Bride "Ready To Run"
Lonestar - Lonely Grill "Amazed"
SheDaisy - The Whole SheBang "Little Good-Byes"


Best Country Collaboration With Vocals

Alabama Featuring 'N Sync - Twentieth Century "God Must Have Spent A Little More Time On You"
Asleep At The Wheel Featuring The Manhattan Transfer & Willie Nelson - Ride With Bob "Going Away Party"
Asleep At The Wheel Featuring The Dixie Chicks - Ride With Bob "Roly Poly"
Clint Black With Lisa Hartman Black - D'lectrified "When I Said I Do"
WINNER! Emmylou Harris, Linda Ronstadt & Dolly Parton - Trio II "After The Gold Rush"


Best Country Instrumental Performance

WINNER! Asleep At The Wheel Featuring Tommy Allsup, Floyd Domino, Larry Franklin, Vince Gill & Steve Wariner - Ride With Bob "Bob's Breakdowns"
Del McCoury, Doc Watson & Mac Wiseman - Mac, Doc & Del "Black Mountain Rag"
Marty Stuart & Earl Scruggs The Pilgrim "Mr. John Henry, Steel Driving Man"
Marty Stuart - The Pilgrim "The Greatest Love Of All Time (Reprise)"
Steve Wariner - Two Teardrops "The Harry Shuffle"


Best Country Song


Lonestar - Lonely Grill "Amazed" -- Marv Green, Chris Lindsey & Aimee Mayo, songwriters
George Jones - Cold Hard Truth "Choices" -- Mike Curtis & Billy Yates, songwriters
WINNER! Shania Twain - Come On Over "Come On Over" -- Robert John "Mutt" Lange & Shania Twain, songwriters
Dixie Chicks - Fly and from Runaway Bride "Ready To Run" -- Marcus Hummon & Martie Seidel, songwriters
Steve Wariner - Two Teardrops "Two Teardrops" -- Bill Anderson & Steve Wariner, songwriters


Best Country Album

Asleep At The Wheel - Ride With Bob
WINNER! Dixie Chicks - Fly
Emmylou Harris, Linda Ronstadt & Dolly Parton - Trio II
George Jones - Cold Hard Truth
Alison Krauss - Forget About It


Best Bluegrass Album

Sam Bush, David Grisman, Ronnie McCoury, Jesse McReynolds, Bobby Osborne, Ricky Skaggs, Frank Wakefield, Buck White With Del McCoury - Bluegrass Mandolin Extravaganza
Steve Earle & The Del McCoury Band - The Mountain
Béla Fleck - The Bluegrass Sessions - Tales From The Acoustic Planet, Volume 2
Jim Lauderdale, Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys - I Feel Like Singing Today
WINNER! Ricky Skaggs & Kentucky Thunder - Ancient Tones


NEW AGE


Best New Age Album

David Arkenstone - Citizen Of The World
Suzanne Ciani - Turning
Paul Horn & R. Carlos Nakai - Inside Monument Valley
R. Carlos Nakai - Inner Voices
George Winston - Plains
WINNER! Paul Winter & Friends - Celtic Solstice


JAZZ

Best Contemporary Jazz Performance

Russell Gunn - Ethnomusicology - Volume I
Tim Hagans - Animation/Imagination
Bob James - Joy Ride
WINNER! David Sanborn - Inside
Victor Wooten - Yin-Yang


Best Jazz Vocal Performance

Carla Cook - It's All About Love
Etta James - Heart Of A Woman
WINNER! Diana Krall - When I Look In Your Eyes
Dianne Reeves - Bridges
Cassandra Wilson - Traveling Miles


Best Jazz Instrumental Solo

Gary Burton - Like Minds (Burton, Corea, Metheny, Haynes & Holland) "Straight Up And Down"
Chick Corea - Change (Chick Corea & Origin) "Wigwam"
Stefon Harris - Black Action Figure "There Is No Greater Love"
Chris Potter - Pink Elephant Magic (Joanne Brackeen) "In Vogue"
WINNER! Wayne Shorter - Heroes (J. J. Johnson) "In Walked Wayne"


Best Jazz Instrumental Performance, Individual or Group

WINNER! Gary Burton, Chick Corea, Pat Metheny, Roy Haynes & Dave Holland - Like Minds
Chick Corea & Origin - Change
Branford Marsalis Quartet - Requiem
Brad Mehldau - Art Of The Trio 4 - Back At The Vanguard
Gonzalo Rubalcaba - Inner Voyage


Best Large Jazz Ensemble Performance

Anthony Brown's Asian American Orchestra - Far East Suite
WINNER! The Bob Florence Limited Edition - Serendipity 18
Tom Harrell - Time's Mirror
Vince Mendoza - Epiphany
Sam Rivers' Rivbea All-Star Orchestra - Inspiration


Best Latin Jazz Performance

Al McKibbon - Tumbao Para Los Congueros Di Mi Vida
Bobby Rodriguez - LatinJazz Explosion
Gonzalo Rubalcaba & Cuban Quartet - Antiguo
WINNER! Poncho Sanchez - Latin Soul
Chucho Valdeés - Briyumba Palo Congo - Religion Of The Congo


GOSPEL

Best Rock Gospel Album

Audio Adrenaline - Underdog
Big Tent Revival - Choose Life
Gospel Gangstaz - I Can See Clearly Now
WINNER! Rebecca St. James - Pray
Third Day - Time


Best Pop/Contemporary Gospel Album

Anointed - Anointed
WINNER! Steven Curtis Chapman - Speechless
Andraeé Crouch - The Gift Of Christmas
The Dukes Of Dixieland - Gloryland
Various Artists; James Stroud, Producer - The Prince Of Egypt - Nashville


Best Southern, Country, or Bluegrass Gospel Album

Glen Campbell - A Glen Campbell Christmas
Roy Clark - Roy Clark Sings & Plays Gospel Greats
WINNER! Bill & Gloria Gaither And Their Homecoming Friends - Kennedy Center Homecoming
Doyle Lawson & Quicksilver - Winding Through Life
J.D. Sumner & The Stamps Quartet - The Final Sessions


Best Traditional Soul Gospel Album

WINNER! Shirley Caesar - Christmas With Shirley Caesar
The Dixie Hummingbirds - Music In The Air
Dottie Peoples - God Can & God Will
Pop Winans & The Winanaires - Uncensored
Vickie Winans - Live In Detroit II


Best Contemporary Soul Gospel Album

WINNER! Yolanda Adams - Mountain High...Valley Low
Gladys Knight - Many Different Roads
Take 6 - So Cool
Winans Phase 2 - We Got Next
CeCe Winans - His Gift


Best Gospel Choir Or Chorus Album

Victory In Praise Music And Arts Seminar Mass Choir; John P. Kee, Choir Director - Any Day
Mississippi Mass Choir; David R. Curry, Jerry Smith & Dorcus Thigpen, Choir Directors - Emmanuel (God With Us)
WINNER! The Brooklyn Tabernacle Choir; Carol Cymbala, Choir Director - High & Lifted Up
Wilmington Chester Mass Choir; Derrick Clements, Claudine "Dee" King & Ernie Saunders, Choir Directors - Hosanna! And They Sang The Word
Inner City; Rev. John P. Kee, Choir Director - Let's Make It Better


LATIN

Best Latin Pop Performance

WINNER! Rubén Blades - Tiempos
Juan Luis Guerra 440 - Ni Es Lo Mismo Ni Es Igual
Maná - MTV Unplugged
Luis Miguel - Amarte Es Un Placer
Jaci Velásquez - Llegar A Tí


Best Latin Rock/Alternative Performance

Cafe Tacuba - Reves/Yo Soy
Enanitos Verdes - Nectar
Fabulosos Cadillacs - La Marcha Del Golazo Solitario
Jaguares - Bajo El Azul De Tu Misterio
WINNER! Chris Perez Band - Resurrection


Best Traditional Tropical Latin Performance


Caravana Cubana - Late Night Sessions
Ibrahim Ferrer - Buena Vista Social Club Presents Ibrahim Ferrer
Juan-Carlos Formell - Songs From A Little Blue House
Eliades Ochoa - Sublime Ilusion
WINNER! Tito Puente - Mambo Birdland
Carlos Vives - El Amor De Mi Tierra


Best Salsa Performance

Oscar D'Leon - La Formula Original
DLG (Dark Latin Groove) - Gotcha!
India - Sola
WINNER! Los Van Van - Llego...Van Van: Van Van Is Here
Jerry Rivera - De Otra Manera


Best Merengue Performance

WINNER! Elvis Crespo - Pintame
Gisselle - Atada
Grupo Mania - The Dynasty
Jailene - Encontré El Amor
Manny Manuel - Lleno De Vida


Best Mexican-American Performance

Pepe Aguilar - Por El Amor De Siempre
WINNER! Plácido Domingo - 100 Ańos De Mariachi
Alejandro Fernández - Mi Verdad
Vicente Fernandez - Vicente Fernandez Y Los Mas Grandes Exitos De Los Dandy's
La Mafia - Momentos


Best Tejano Performance

Intocable - Contigo
Jaime Y Los Chamacos - Jaime Y Los Chamacos
Jennifer Y Los Jetz - Mariposa
WINNER! Los Palominos - Por Eso Te Amo
A. B. Quintanilla Y Los Kumbia Kings - Amor, Familia Y Respeto...


BLUES

Best Traditional Blues Album

Bobby "Blue" Bland - Memphis Monday Morning
Ruth Brown - A Good Day For The Blues
WINNER! B.B. King - Blues On The Bayou
Odetta - Blues Everywhere I Go
Pinetop Perkins & Hubert Sumlin - Legends


Best Contemporary Blues Album

Luther Allison - Live In Chicago
WINNER! The Robert Cray Band - Take Your Shoes Off
Jonny Lang - Wander This World
Little Milton - Welcome To Little Milton
Charlie Musselwhite - Continental Drifter


FOLK

Best Traditional Folk Album

WINNER! June Carter Cash - Press On
Ramblin' Jack Elliott - The Long Ride
David Grisman, John Hartford & Mike Seeger - Retrograss
Bill Morrissey - Songs Of Mississippi John Hurt
Doc & Richard Watson - Third Generation Blues


Best Contemporary Folk Album

Beausoleil - Cajunization
Ani Difranco & Utah Phillips - Fellow Workers
John Prine - In Spite Of Ourselves
Linda Ronstadt & Emmylou Harris - Western Wall - The Tucson Sessions
WINNER! Tom Waits - Mule Variations


REGGAE

Best Reggae Album

Aswad - Roots Revival
Beenie Man - The Doctor
WINNER! Burning Spear - Calling Rastafari
Steel Pulse - Living Legacy
Third World - Generation Coming


WORLD MUSIC

Best World Music Album


Afro Celt Sound System - Volume 2: Release
Cesaria Evora - Café Atlantico
Salif Keita - Papa
Ali Farka Toure - Niafunke
WINNER! Caetano Veloso - Livro


POLKA

Best Polka Album

Eddie Blazonczyk's Versatones - Smokin' Polkas
WINNER! Brave Combo - Polkasonic
John Góra & Górale - Follow Me
Walter Ostanek - Yearning For Polkas & Waltzes
Jimmy Sturr And His Orchestra - Polkapalooza

CHILDREN'S

Best Musical Album For Children

WINNER! Various Artists - The Adventures Of Elmo In Grouchland -- Andy Hill, producer
Various Artists - A Bug's Life Sing-Along -- Ted Kryczko & Gary Powell, producers
Dinorock - Dreamosaurus -- Cathy Fink & Marcy Marxer, producers
Ella Jenkins - Ella Jenkins And A Union Of Friends Pulling Together -- Bernadelle Richter, producer
John McCutcheon - John McCutcheon's Four Seasons: Springsongs -- Bob Dawson & John McCutcheon, producers
Mannheim Steamroller - Mannheim Steamroller Meets The Mouse -- Chip Davis, producer


Best Spoken Word Album For Children

Bill Harley - The Battle Of The Mad Scientists And Other Tales Of Survival -- Debbie Block & Bill Harley, producers
Hayden Panettiere - A Bugs Life Read-Along -- Ted Kryczko & Randy Thornton, producers
Jim Dale - Harry Potter And The Sorcerer's Stone (J.K. Rowling) -- Kathy Hale, producer
Sesame Street Muppets - Let's Eat! -- Ed Mitchell, producer
WINNER! Wynton Marsalis, Graham Greene & Kate Winslet - Listen To The Storyteller -- Steven Epstein & David Frost, producers


SPOKEN WORD

Best Spoken Word Album

WINNER! LeVar Burton (with Martin Luther King, Jr.) - The Autobiography Of Martin Luther King, Jr.

Nanci Griffith - The Chieftains - The Authorized Biography (John Glatt)
Betty Buckley & Mandy Patinkin With Walter Cronkite - The Diaries Of Adam & Eve: Translated By Mark Twain
Merle Haggard - Merle Haggard's My House Of Memories - For The Record (Merle Haggard With Tom Carter)
Frank McCourt - 'Tis (Frank McCourt)


Best Spoken Comedy Album


WINNER! Chris Rock - Bigger & Blacker
Carl Reiner - "How Paul Robeson Saved My Life" and Other Mostly Happy Stories
Garrison Keillor - A Prairie Home Companion - 25th Anniversary Collection
Adam Sandler - Stan & Judy's Kid
George Carlin - You Are All Diseased


MUSICAL SHOW

Best Musical Show Album

WINNER! Annie Get Your Gun (Irving Berlin, lyricist & composer) - The New Broadway Cast Including Bernadette Peters & Tom Wopat -- Stephen Ferrera & John McDaniel, producers
Footloose (Dean Pitchford, lyricist; Tom Snow, composer) - Original Broadway Cast -- Tommy Krasker & Tom Snow, producers;
Fosse (Various lyricists & composers) - Original Broadway Cast Starring Valarie Pettiford & Jane Lanier -- Jay David Saks, producer
Hedwig And The Angry Inch (Stephen Trask, lyricist & composer) - Original Cast -- Brad Wood, producer
You're A Good Man, Charlie Brown (Clark Gesner & Andrew Lippa, lyricists & composers) - The New Broadway Cast Starring Roger Bart, Kristin Chenowith, Ilana Levine & Stanley Wayne Mathis -- Andrew Lippa, producer


FILM/TV/VISUAL MEDIA

Best Soundtrack Album

American Beauty - Various Artists
Austin Powers The Spy Who Shagged Me - Various Artists
The Matrix - Various Artists
The Prince Of Egypt - Various Artists
WINNER! Tarzan - Phil Collins


Best Instrumental Composition Written For A Motion Picture, Television Or Other Visual Media.


WINNER! A Bug's Life - Score - Randy Newman, composer
Life Is Beautiful (La Vita Bella) - Score - Nicola Piovani, composer
The Red Violin - Score - John Corigliano, composer
Shakespeare In Love - Score - Stephen Warbeck, composer
Star Wars Episode 1 The Phantom Menace - Score - John Williams, composer


Best Song Written For A Motion Picture, Television Or Other Visual Media.


WINNER! "Beautiful Stranger" - Austin Powers The Spy Who Shagged Me -- Madonna & William Orbit, songwriters
"Music Of My Heart" - Music Of The Heart -- Diane Warren, songwriter
"The Prince Of Egypt (When You Believe)" - The Prince Of Egypt -- Stephen Schwartz & Babyface, songwriters
"The Time Of Your Life" - A Bug's Life -- Randy Newman, songwriter
"You'll Be In My Heart - Tarzan -- Phil Collins, songwriter


COMPOSING/ARRANGING

Best Instrumental Composition

David Benoit - Professional Dreamer "Dad's Room" -- David Benoit, composer
Santana - Supernatural "El Farol" -- K.C. Porter & Carlos Santana, composers
WINNER! Don Sebesky - Joyful Noise: A Tribute To Duke Ellington "Joyful Noise Suite" -- Don Sebesky, composer
Chick Corea & Origin - Change "Little Flamenco" -- Chick Corea, composer
Paquito D'Rivera - Tropicana Nights "Tropicana Nights" --Paquito D'Rivera, composer


Best Instrumental Arrangement


Tony Bennett & Wynton Marsalis - Bennett Sings Ellington - Hot & Cool "Chelsea Bridge" -- Jorge Calandrelli, arranger
WINNER! Don Sebesky - Joyful Noise: A Tribute To Duke Ellington "Chelsea Bridge" -- Don Sebesky, arranger
Lalo Schifrin - Latin Jazz Suite "Fiesta" -- Lalo Schifrin, arranger
Dori Caymmi - Cinema: A Romantic Vision "Pink Panther" -- Dori Caymmi & Tom Scott, arrangers
Itzhak Perlman, John Williams & The Boston Pops Orchestra - Cinema Serenade 2: The Golden Age "Stella By Starlight" - From The Uninvited -- John Williams, arranger


Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)

Tony Bennett - Bennett Sings Ellington - Hot & Cool "Day Dream" -- Jorge Calandrelli, arranger
Barry Manilow - Manilow Sings Sinatra "In The Wee Small Hours Of The Morning" -- Johnny Mandel, arranger
Ricky Martin - Ricky Martin "Livin' La Vida Loca" -- Randy Cantor, arranger
WINNER! Charlie Haden Quartet West Featuring Shirley Horn - The Art Of The Song "Lonely Town" -- Alan Broadbent, arranger
Celine Dion & Andrea Bocelli - These Are Special Times "The Prayer" -- David Foster & William Ross, arrangers


PACKAGE

Best Recording Package

Various Artists - Bleecker Street - Greenwich Village In The 60's --Carla Leighton, art director
Caravana Cubana - Late Night Sessions -- Tammy Dotson, Michael Hodgson & Clive Piercy, art directors
WINNER! Asleep At The Wheel - Ride With Bob -- Ray Benson, Sally Carns & Buddy Jackson, art directors
Various Artists - Ultra-Lounge: Tiki Sampler -- Brad Benedict, Andy Engel, Johnny Lee & Tommy Steele, art directors
Joseph Arthur - Vacancy -- Joseph Arthur & Zachary Larner, art directors


Best Boxed Recording Package

Various Artists - The Blue Note Years - 60th Anniversary Box Set -- Karen Greenberg, Gordon H Jee & Mark Kingsley, art directors
Various Artists - The Complete Jazz At The Philharmonic On Verve 1944 - 1949 -- Giulio Turturro, art director
Various Artists - Hot Rods & Custom Classics - Cruisin' Songs & Highway Hits -- James Austin, Hugh Brown & Julie Vlasak, art directors
John Coltrane - John Coltrane - The Classic Quartet - Complete Impulse! Studio Recordings -- Hollis King, art director
WINNER! Miles Davis - Miles Davis - The Complete Bitches Brew Sessions -- Ron Jaramillo & Arnold Levine, art directors


ALBUM NOTES

Best Album Notes

Hank Williams - Hank Williams - Live At The Grand Ole Opry -- Rick Bragg, album notes writer
WINNER! John Coltrane - John Coltrane - The Classic Quartet - Complete Impulse! Studio Recordings -- Bob Blumenthal, album notes writer
Various Artists - The Last Soul Company -- Rob Bowman, album notes writer
Ray Charles - Ray Charles - The Complete Country & Western Recordings (1959-1986) -- Daniel Cooper, album notes writer
Various Artists - Sony Music 100 Years: Soundtrack For A Century -- Marc Kirkeby, album notes writer


HISTORICAL

Best Historical Album

Various Artists - The Complete Jazz At The Philharmonic On Verve 1944 - 1949 -- Michael Lang, Phil Schaap & Ben Young, compilation producers; Phil Schaap, mastering engineer
WINNER! Duke Ellington - The Duke Ellington Centennial Edition - The Complete RCA Victor Recordings (1927 - 1973) -- Orrin Keepnews & Steven Lasker, compilation producers; Paul Brizzi, Dennis Ferrante & Steven Lasker, mastering engineers
New York Philharmonic - The Mahler Broadcasts 1948 - 1982 -- Sedgwick Clark, compilation producer; Jon M. Samuels & Seth B. Winner, mastering engineers
Ray Charles - Ray Charles - The Complete Country & Western Recordings (1959-1986) -- James Austin, Ray Charles, Terry Howard & Michael Johnson, compilation producers; Terry Howard & Doug Sax, mastering engineers
Various Artists - Sony Music 100 Years: Soundtrack For A Century -- Billy Altman, Steve Berkowitz, Mike Berniker, Michael Brooks, Mitchell Cohen, Lawrence Cohn, Didier C. Deutsch, Bruce Dickinson, Michelle Errante, Jeff Jones, Arthur Levy, Nedra Olds-Neal, Jeffrey Peisch, Darcy Proper, Al Quaglieri, Leo Sacks, Phil Schaap, Tom Vickers & Warren Wernick, compilation producers; Chris Athens, Matt Cavaluzzo, Harry Coster, Ellen Fitton, Seth Foster, Andreas Meyer, Joseph M. Palmaccio, Darcy Proper, Ken Robertson, Tom "Curly" Ruff, Phil Schaap & Mark Wilder, mastering engineers


PRODUCTION

Best Engineered Album, Non-Classical

Alison Krauss - Forget About It -- Gary Paczosa, engineer
Toto - Mindfields -- Steve MacMillan, Elliot Scheiner, Al Schmitt & Jess Sutcliffe, engineers
Lorrie Morgan - My Heart -- Joe Chiccarelli, Mick Guzauski, John Kelton & Csaba Petocz engineers
Owsley - Owsley -- Jeff Balding, Tom Lord-Alge, J.R. McNeely, Owsley, Millard Powers & Shane Wilson, engineers
WINNER! Diana Krall - When I Look In Your Eyes -- Al Schmitt, engineer


Producer Of The Year, Non-Classical

WINNER! Walter Afanasieff
* Marc Anthony - "Am I The Only One"
* Savage Garden - "The Animal Song"
* Babyface - Christmas With Babyface
* Kenny G - Classics In The Key Of G
* Ricky Martin - "I Count The Minutes"
* Barbra Streisand - "The Island"

 

Rob Cavallo
* Eric Clapton - "Blue Eyes Blue"
* Simon Says - Jump Start
* Pretenders - "Loving You Is All I Know"
* Kiss - "Nothing Can Keep Me From You"
* Phil Collins - "You'll Be In My Heart"

 

Dann Huff
* Bryan White - How Lucky I Am
* Lonestar - Lonely Grill
* Megadeth - Risk
* Shane Minor - Shane Minor
* SheDaisy - The Whole SheBang

 

Rick Rubin
* Red Hot Chili Peppers - Californication
* Tom Petty And The Heartbreakers - Echo

 

Matt Serletic
* Class Of '99 - "Another Brick In The Wall"
* Class Of '99 - "Another Brick In The Wall (Part 2)"
* Edwin McCain - "I Could Not Ask For More"
* Neve - "It's Over Now"
* Edwin McCain - Messenger
* Santana Featuring Rob Thomas - "Smooth"


Remixer of the Year, Non-Classical

WINNER! Club 69 (Peter Rauhofer)
* Cher - "Believe (Club 69 Future Anthem Mix)"
* Funky Green Dogs - "Body (Club 69 Future Mix)"
* Everything But The Girl - "Five Fathoms (Club 69 Future Club Mix)"
* Donna Summer - "I Will Go With You (Con Te Partir ) (Club 69 Future Mix)"
* Whitney Houston - "It's Not Right But It's Okay (Future Club Mix)"
* Madonna - "Nothing Really Matters (Club 69 Vocal Club Mix)"

Hex Hector
* Chante Moore - "Chante's Got A Man (Hex Hector Intimate Club Mix)"
* Whitney Houston Featuring Faith Evans & Kelly Price - "Heartbreak Hotel (Hex Hector Club Mix)"
* Deborah Cox - "It's Over Now (Hex Retro-Future Mix)"
* Regina Belle - "I've Had Enough (Intimate Room Mix)"
* George Michael - "Outside (Hex Hector Radio Mix)"
* Jennifer Lopez - "Waiting For Tonight (Hex's Momentous Club Mix)"

Steve "Silk" Hurley
* Kelly G Featuring Sharon Pass - "Go Down Moses (Silk's Spiritual Anthem Pt. 1 & 2)"
* CeCe Peniston - "He Loves Me 2 (Silk's 12" Mix)"
* Vernessa Mitchell - "Higher (Silk's Journey To Heaven Mix)"
* Steve "Silk" Hurley - "Jack Your Body 2000 (Silk's Y2K Mix)"
* B*witched - "Roller Coaster (Silk's Uplifting Extended Mix)"
* Maurice Joshua Presents The Reunion Project - "Yeah Get Down (Silk's Disco Dub Of Life)"

Masters At Work
* Jamiroquai - "Canned Heat (MAW Mix)"
* Kenny Lattimore - "If I Lose My Woman"
* Monica - "Inside"
* Stephanie Mills - "Latin Lover (MAW 12" Mix)"
* Robyn - "Main Thing (Main Mix)"
* India - "To Be In Love (MAW '99 Mix)"

Soul Solution (Bobby Guy & Ernie Lake)
* Backstreet Boys - "All I Have To Give (Soul Solution Club Mix)"
* Faith Evans - "All Night Long (Soul Solution Club Vox)"
* Cyndi Lauper - "Disco Inferno (Soul Solution Mix)"
* Jordan Knight - "I Could Never Take The Place Of Your Man (Soul Solution Extended Vox)"
* Blondie - "Maria (Soul Solution Full Remix)"
* Britney Spears - "Sometimes (Soul Solution Mid Tempo Remix)"


Best Engineered Album, Classical

Crumb: Ancient Voices Of Children ("A Little Suite For Christmas, A. D. 1979"; "Three Early Songs", Etc.) - James Freeman, conductor/piano; Orchestra 2001; Barbara Ann Martin, soprano -- David Moulton & Curt Wittig, engineers
Dvorák: Piano Trio "Dumky", Op. 90 / Shostakovich: Piano Trio No. 2, Op. 67/Rachmaninov: Vocalise - Eroica Trio -- Marc Aubort, engineer
Dvorák: Stabat Mater - Robert Shaw, conductor -- Michael Bishop, engineer
Mahler: Sym. No. 3 - Jes·s López-Cobos, conductor -- Michael Bishop & Thomas Knab, engineers
WINNER! Stravinsky: Firebird; The Rite Of Spring; Perséphone - Michael Tilson Thomas, conductor -- Markus Heiland, engineer


Producer Of The Year, Classical

WINNER! Adam Abeshouse
* Chopin: Etudes - The Complete Piano Works, Vol. Ten (Opp. 10, 42; Op. Posth.) - Garrick Ohlsson, piano
* Handel/Schoenberg/Spohr/Elgar: Works For String Quartet And Orch. - The Lark Quartet; Jean-Louis LeRoux, conductor
* Handel: With Valour Abounding (Selections From "Solomon"; "Joseph And His Brethren"; "Joshua", Etc.) - John Elwes, tenor
* Hindemith: Quartet For Clarinet, Violin, Cello And Piano/Shostakovich: Piano Quintet In G Min., Op. 57 - Gilbert Kalish, piano; Boston Sym. Cham. Players
* Schickele On A Lark ("Sextet"; "String Quartet No. 2 'In Memorium'"; "Quintet No. 2 For Piano And Strings") - The Lark Quartet; R. Rinehart, viola; J. Lichten, cello; P. Schickele, piano


Andrew Keener
* Mahler: Sym. No. 2 "Resurrection" - Andrew Litton, conductor
* Rzewski: "The People United Will Never Be Defeated"; "Down By The Riverside"; "Winnsboro Cotton Mill Blues" - Marc-Andr Hamelin, piano
* Schubert: Piano Sonatas ("B Flat Maj. D960"; "A Min. D784"; "C Maj. D613") - Stephen Hough, piano
* Schumann: Piano Trios Nos. 1 & 2 - The Florestan Trio- ň Tavener: Tears Of The Angels ("Depart In Peace"; "My Gaze Is Ever Upon You"; "Tears Of The Angels") - BT Scottish Ens.; Patricia Rozario, soprano; Clio Gould, violin

Marina A. Ledin, Victor Ledin
* Barber: Complete Published Solo Piano Music ("Son. For Piano, Op. 26"; "Excursions, Op. 20"; "Souvenirs, Op. 28", Etc.) - Daniel Pollack, piano
* Confrey: Piano Music ("Kitten On The Keys"; "African Suite"; "Moods Of A New Yorker", Etc.) - Eteri Andjaparidze, piano - ň MacDowell: Complete Songs ("Two Songs, Op. 34"; "Drei Lieder, Op. 33"; "Three Songs, Op. 60", Etc.) - Steven Tharp, tenor
* Poulenc: Piano Music Vol. 2 ("Les soir es de Nazelles"; "Cinq impromptus"; "Trois mouvements perp tuels", Etc.) - Olivier Cazal, piano
* Villa-Lobos: Piano Music Vol. 1 ("The Baby's Family"; "Cirandas"; "Hommage Chopin") - Sonia Rubinsky, piano

James Mallinson
* Bellezza Vocale - Beautiful Opera Duets (Duets From "Les Contes D'Hoffmann"; "Der Rosenkavalier"; "Lakm", Etc.) - Jennifer Larmore, mezzo soprano; Hei-Kyung Hong, soprano
* Hartmann: Syms. Nos. 1 & 6; Miserae - Leon Botstein, conductor
* Mozart/Henneberg/Schack/Gerl/Schikaneder: Der Stein der Weisen (The Philosopher's Stone) - Martin Pearlman, conductor
* Schubert: Syms. No. 9 "The Great" & No. 8 "Unfinished" - Sir Charles Mackerras, conductor
* Tango - La Eleg a De Quienes Ya No Son ("Tanquedia"; "Knife Fight"; "Homero", Etc.) - Rudolf Werthen, conductor

Robina G. Young
* Legends Of St. Nicholas - Medieval Chant And Polyphony ("Intonent hodie"; "Exultemus et letemur", Etc.) - Anonymous 4
* Mendelssohn: String Quartets ("No. 1 In E Flat Maj., 0p. 12"; "No. 2 In A Min., Op. 13"; "Quartet In E Flat, Op. Posth.") - The Eroica Quartet
* Pandolfi: Complete Violin Sonatas (No. 1 "La Stella"; No. 2 "La Cesta"; No. 3 "La Melana", Etc.) - Andrew Manze, violin; Richard Egarr, harpsichord
* Prokofiev: Violin Sonatas ("No. 1, Op. 80"; "No. 2, Op. 94"; "March From Love For Three Oranges", Etc.) - Frederic Chiu, piano; Pierre Amoyal, violin
* Tavener: Eternity's Sunrise ("Song Of The Angel"; "Petra: A Ritual Dream"; "Funeral Canticle", Etc.) - Paul Goodwin, choir director; The Orch. Of The Academy Of Ancient Music; Various Artists


CLASSICAL

Best Classical Album


Bartók: Violin Con. No. 2; Rhapsodies Nos. 1 & 2 - Chicago Sym. Orch. -- Gil Shaham, violin; Pierre Boulez, conductor; Christian Gansch, producer
Beethoven: The Violin Sonatas ("Nos. 1-3, Op. 12"; "Nos. 1-3, Op. 30"; "'Spring' Sonata", Etc.) - Anne-Sophie Mutter, violin; Lambert Orkis, piano; Ulrich Vette, producer
Dvorák: Stabat Mater - Nathan Berg, bass-baritone; Christine Goerke, soprano; Stanford Olsen, tenor; Marietta Simpson, mezzo soprano; Atlanta Sym. Orch. Cho.; Atlanta Sym. Orch. -- Robert Shaw, conductor; Robert Woods, producer
Nielsen: Maskarade - Various Artists; The Danish National Radio Cho.; The Danish National Radio Sym. Orch. -- Ulf Schirmer, conductor; Henriette Bonde-Hansen; Aage Haugland; Gert-Henning Jensen; Kurt Ravn; Susanne Resmark; Bo Skovhus; Chris Hazell, producer
WINNER! Stravinsky: Firebird; The Rite Of Spring; Perséphone - Vance George, choir director; Joyce Keil, choir director; Stuart Neill, tenor; Sharon J. Paul, choir director; Ragazzi, The Peninsula Boys Cho.; San Francisco Sym. Cho.; San Francisco Girls Cho.; Stephanie Cosserat, narrator; San Francisco Sym. -- Michael Tilson Thomas, conductor; Andreas Neubronner, producer


Best Orchestral Performance


Mahler: "Sym. No. 1" - Chicago Sym. Orch. -- Pierre Boulez, conductor
Mahler: "Sym. No. 3" - Mahler: Sym. No. 3; 8 Lieder From "Des Knaben Wunderhorn" - Simon Halsey, choir director; Birgit Remmert, contralto; City of Birmingham Sym. Youth Cho.; Ladies of the City of Birmingham Sym. Cho.; City of Birmingham Sym. Orch. -- Sir Simon Rattle, conductor
Mahler: "Sym. No. 9" - Philharmonia Orch. -- Benjamin Zander, conductor
Revueltas: "Sensemayá (Sensemayá; Ocho Por Radio; First Little Serious Piece, Etc.)" - Los Angeles Phil. New Music Group; Los Angeles Phil. -- Esa-Pekka Salonen, conductor
WINNER! Stravinsky: "Firebird"; "The Rite Of Spring"; "Perséphone" - Joyce Keil, choir director; Stuart Neill, tenor; Sharon J. Paul, choir director; Ragazzi, The Peninsula Boys Cho.; San Francisco Sym. Cho.; San Francisco Girls Cho.; Stephanie Cosserat, narrator; San Francisco Sym. -- Michael Tilson Thomas, conductor


Best Opera Recording

Adčs: Powder Her Face - Almeida Ens. -- Thomas Adčs, conductor; Valdine Anderson; Roger Bryson; Jill Gomez; Niall Morris; Chris de Souza, producer
Dvorák: Rusalka - Various Artists; The Kuhn Mixed Cho.; Czech Phil. Orch. -- Sir Charles Mackerras, conductor; Renée Fleming; Ben Heppner; Michael Haas, producer
Ligeti: Le Grand Macabre - Various Artists; London Sinfonietta Voices; Philharmonia Orch. -- Esa-Pekka Salonen, conductor; Laura Claycomb; Sibylle Ehlert; Charlotte Hellekant; Derek Lee Ragin; Jard van Nes; Ulrich Schneider, producer
Messiaen: Saint Francois d'Assise - Arnold Schoenberg Chor.; Hallé Orch. -- Kent Nagano, conductor; Dawn Upshaw, soprano; Jose van Dam, baritone; Sid McLauchlan, producer
Nielsen: Maskarade - Various Artists; The Danish National Radio Cho.; The Danish National Radio Sym. Orch. -- Ulf Schirmer, conductor; Henriette Bonde-Hansen; Aage Haugland; Gert-Henning Jensen; Kurt Ravn; Susanne Resmark; Bo Skovhus; Chris Hazell, producer
WINNER! Stravinsky: The Rake's Progress - Monteverdi Cho.; London Sym. Orch. -- John Eliot Gardiner, conductor; Ian Bostridge; Bryn Terfel; Anne Sofie von Otter; Deborah York; Nicholas Parker, producer


Best Choral Performance

WINNER! Britten: "War Requiem" - Richard Clement, tenor; Christine Goerke, soprano; Richard Stilwell, baritone; Maryland Boy Cho.; Shenandoah Conservatory Cho.; The Washington Cho.; The Washington Orch. -- Robert Shafer, conductor; Joan McFarland, choir director; Betty Scott, choir director
Handel: "Solomon" - Inger Dam-Jenson, soprano; Andreas Scholl, countertenor; Various Artists; Gabrieli Consort; Gabrieli Players -- Paul McCreesh, conductor
Schmidt: "Book Of The Seven Seals" - Stig Andersen, tenor; René Pape, bass; Various Artists; Bavarian Radio Cho.; Bavarian Radio Sym. Orch. -- Franz Welser-Möst, conductor; Michael Glaser, chorus master
Schubert: "Mass In A Flat" - Neill Archer, tenor; Michael George, bass; Sally Bruce Payne, mezzo soprano; Deborah York, soprano; Monteverdi Cho.; Orch. Revolutionnaire et Romantique -- John Eliot Gardiner, conductor
Walton: "Belshazzar's Feast" - Walton: Belshazzar's Feast; Sym. No. 1 - Thomas Hampson, baritone; City of Birmingham Sym. Cho.; The Cleveland Orch. Cho.; City of Birmingham Sym. Orch. -- Sir Simon Rattle, conductor; Simon Halsey, choir director; Gareth Morrell, choir director


Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)

Bartók: "Violin Con. No. 2"; "Rhapsodies Nos. 1 & 2" - Chicago Sym. Orch. -- Gil Shaham, violin; Pierre Boulez, conductor
Beethoven: "Violin Concerto"/Bernstein: "Serenade" - Baltimore Sym. Orch. -- Hilary Hahn, violin; David Zinman, conductor
Britten: "Double Concerto In B Min." - Britten: Double Concerto; Two Portraits; Young Apollo; Sinfonietta - Hallé Orch. -- Yuri Bashmet, viola; Gidon Kremer, violin; Kent Nagano, conductor
WINNER! Prokofiev: "Piano Cons. Nos. 1 & 3"/Bartók: "Piano Con. No. 3" - Orch. Sym. de Montreal -- Martha Argerich, piano; Charles Dutoit, conductor

Scriabin: "Piano Concerto" - Scriabin: Le Počme de l'extase; Piano Concerto; Prométhée - Chicago Sym. Orch. -- Anatol Ugorski, piano; Pierre Boulez, conductor


Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)

Bach: "English Suites Nos. 2, 4 & 5" - Murray Perahia, piano
Chopin: "The Four Ballades"; "Berceuse, Op. 57"; "Barcarolle, Op. 60"; "Scherzo No. 4, Op. 54" - Evgeny Kissin, piano
Confrey: Piano Music ("Kitten On The Keys"; "African Suite"; "Moods Of A New Yorker", Etc.) - Eteri Andjaparidze, piano
Rzewski: "The People United Will Never Be Defeated"; "Down By The Riverside"; "Winnsboro Cotton Mill Blues" - Marc-André Hamelin, piano

WINNER! Shostakovich: "24 Preludes & Fugues, Op. 87" - Vladimir Ashkenazy, piano


Best Chamber Music Performance

WINNER! Beethoven: The Violin Sonatas ("Nos. 1-3, Op. 12"; "Nos. 1-3, Op. 30"; "'Spring' Sonata", Etc.) - Anne-Sophie Mutter, violin; Lambert Orkis, piano
Dvorák: "Piano Trio 'Dumky', Op. 90"/Shostakovich: "Piano Trio No. 2"/Rachmaninov: "Vocalise" - Eroica Trio
Hindemith: "Quartet For Clarinet, Violin, Cello And Piano"/Shostakovich: "Piano Quintet In G Min., Op. 57" - Boston Sym. Cham. Players; Gilbert Kalish, piano
Schubert: "The 'Trout' Quintet"/Wolf: "Italian Serenade"/Mozart: "Eine kleine Nachtmusik" - Joseph Carver, double bass; Andreas Haefliger, piano; Takács Quartet
Tchaikovsky/Shostakovich: "Piano Trios" - Martha Argerich, piano; Gidon Kremer, violin; Mischa Maisky, violoncello


Best Small Ensemble Performance (with or without Conductor)

Brahms: "Quintet In B Min. For Viola & Strings" Arr. By Bashmet/Shostakovich: "Thirteenth String Quartet In B Flat Min." Arr. By A. Tchaikovsky - Yuri Bashmet, viola; Moscow Soloists
WINNER! Colors Of Love (Works Of Thomas, Stucky, Tavener, Rands, Etc.) - Chanticleer; Joseph Jennings, conductor
Corelli: "Concerti Grossi, Op. 6, Nos. 7 - 12" - Modo Antiquo; Federico Maria Sardelli, conductor
Scarlatti: "Il Primo Omicidio" - Antonio Abete, bass; Akademie für Alte Musik, Berlin; Richard Croft, tenor; Bernarda Fink, alto; René Jacobs, conductor/countertenor; Graciela Oddone, soprano; Dorothea Röschmann, soprano
Schoenberg: "Pierrot Lunaire, Op. 21"; "Herzegewächse, Op. 20"; "Ode To Napoleon Buonaparte, Op. 41" - Pierre Boulez, conductor; Ens. InterContemporain; David Pittman-Jennings, baritone; Christine Schäfer, soprano


Best Classical Vocal Performance

Matthias Goerne, baritone - Eisler: The Hollywood Songbook (Eisler: "Der Sohn"; "In den Weiden"; "Frühling", Etc.) -- Eric Schneider, piano
Ben Heppner, tenor - German Romantic Opera (Arias From "Tristan und Isolde", "Rienzi", "Siegfried", Etc.) -- Donald Runnicles, conductor; NDR Sinfonieorch.
David Daniels, countertenor - Handel: Operatic Arias (Arias From "Ariodante", "Giulio Cesare", "Rinaldo", Etc.) -- Sir Roger Norrington, conductor; Orch. of the Age of Enlightenment
Thomas Quasthoff, baritone; Anne Sofie von Otter, mezzo soprano WINNER! Mahler: Des Knaben Wunderhorn -- Claudio Abbado, conductor; Berliner Phil.
Thomas Quasthoff, bass-baritone - Schubert: Winterreise -- Charles Spencer, piano


Best Classical Contemporary Composition

Adčs: "Asyla" - Adčs: Asyla ("Concerto Conciso"; "These Premises Are Alarmed"; "Chamber Sym.", Etc.) - Thomas Ad s, composer -- Sir Simon Rattle, conductor; City of Birmingham Sym. Orch.

WINNER! Boulez: "Répons" - Boulez: Répons ("Répons"; "Dialogue de l'ombre double") - Pierre Boulez, composer -- Vincent Bauer, vibraphone; Florent Boffard, piano; Pierre Boulez, conductor; Frédérique Cambreling, harp; Michel Cerutti, cimbalom; Daniel Ciampolini, xylophone & glockenspiel; Ens. InterContemporain; Andrew Gerzso, electro-acoustic realization; Dimitri Vassilakis, piano
Imbrie: "Requiem" - Imbrie: Requiem; Piano Con. No. 3 - Andrew Imbrie, composer -- Harold Rosenbaum, choir director; George Rothman, conductor; Lisa Saffer, soprano; New York Virtuoso Singers; Riverside Sym.
Kernis: "Air For Violin" - Kernis: Air For Violin; Double Concerto For Violin & Guitar; Lament And Prayer) - Aaron Jay Kernis, composer -- Joshua Bell, violin; David Zinman, conductor; Minnesota Orch.
Tavener: "Eternity's Sunrise" - Tavener: Eternity's Sunrise ("Song Of The Angel"; Petra: "A Ritual Dream"; "Funeral Canticle", Etc.) - John Tavener, composer -- Paul Goodwin, choir director; Patricia Rozario, soprano; The Orch. of The Academy of Ancient Music


Best Classical Crossover Album

Beautiful Star - A Celebration Of Christmas ("O Holy Night"; "Wexford Carol"; "This Little Babe", Etc.) - Various Artists; Joseph Joubert, keyboard; Charlie McCoy, harmonica; The Century Men -- Buryl Red, conductor
Christmas By The Bay ("The First Nowell"; "Rejoice, O Virgin"; "Ave Maria", Etc.) - John Fenstermaker, organ; Marc Shapiro, piano; San Francisco Sym. Cho. -- Vance George, conductor
If Ever I Would Leave You - The Songs Of Alan Jay Lerner - Bryn Terfel, bass-baritone; Cho. of Opera North; English Northern Phil. -- Paul Daniel, conductor
Meyer: Short Trip Home ("In The Nick Of Time"; "BP"; "Concert Duo, The Prequel", Etc.) - Joshua Bell, violin; Sam Bush, mandolin, violin; Mike Marshall, guitar, mandola, violin; Edgar Meyer, double bass
WINNER! Schickele: Hornsmoke ("Piano Con. No. 2 In F Maj. 'Ole'"; "Brass Calendar"; "Hornsmoke - A Horse Opera") - The Chestnut Brass Co.; Cynthia Carr, horn -- Peter Schickele, piano & narrator
Take The "A" Train - Canadian Brass Play The Music Of Duke Ellington ("It Don't Mean A Thing"; "Echoes Of Harlem"; "Solitude", Etc.) - The Canadian Brass


MUSIC VIDEO

Best Short Form Music Video

"All Is Full Of Love" - Bjork -- Chris Cunningham, video director; Cindy Bulmar, video producer
"Everything Is Everything" - Lauryn Hill -- Sanji, video director; John Oloen, video producer
WINNER! "Freak On A Leash" - Korn -- Jonathan Dayton, Valerie Faris, Todd McFarlane & Graham Morris video directors; Terry Fitzgerald & Bart Lipton, video producers
"Back At One" - Brian McKnight -- Francis Lawrence, video director; Heather Jansson, video producer
"Unpretty" - TLC -- Paul Hunter, video director; Kati Haberstock, video producer

Best Long Form Music Video


The Making Of 'Ride With Bob' - Asleep At The Wheel -- Dan Karlok, video director; Ray Benson & Dan Karlok, video producers
Don't Stop - Gloria Estefan -- Mo Fitzgibbon, video director; Mo Fitzgibbon & Robert Walker, video producers
WINNER! Bands Of Gypsys - Live At Fillmore East - Jimi Hendrix -- Bob Smeaton, video director; Neil Aspinall & Chips Chipperfield, video producers
Meeting People Is Easy - Radiohead -- Grant Gee, video director; Dilly Gent, video producer
Popmart - Live From Mexico City - U2 -- David Mallet, video director; Ned O'Hanlon, video producer

 




 

 

 

 

 

 

 

 


Stars Online, Inc. © 1999-2000 All rights reserved.

..